Krajem Rozhleden

47 km

Trasa začíná poklidnou jízdou údolím říčky Polava. Terén nás ale nenechá ukolébat a s přibývajícími výškovými metry hlásí svojí přítomnost první vrchol trasy – Klínovec. Dále se s profilem trati budeme po horách houpat jako na horské dráze. Výjezdy na vrcholy jako jsou Fichtelberg, Eisenberg nebo Bärenstein střídají sjezdy s mnoha výhledy, které vám určitě svojí impozantností vrátí ztracené síly.

Oblast: Černý potok - Jöhstadt
Délka: 47 km
Převýšení: 1285 m

Typ kola / Povrch:

trekingové kolo, elektrokolo / 85 % silnice, 15 % šotolina
Náročnost: 4 z 5
Doporučená mapa Krušné hory – Klínovec, Jáchymov SHOCart; Krušné hory - Chomutovsko SHOCart
Informační centra: Vejprty, Boží Dar, Kurort Oberwiesenthal

Dopravní

postupnost:

Auto, bus Vejprty, cyklobus Boží Dar, vlak Oberwiesenthal
Nástupní místo: Vejprty, náměstí T. G. Masaryka – parkoviště 50°29'40.766"N, 13°1'57.595"E

 

Popis:

 

Z náměstí T. G. Masaryka projedeme ke křižovatce s ulicí Tylova, která je zároveň CT 3003. Odbočíme vpravo a držíme se této silnice, která nás vyvede z Vejprt. Označení cyklotrasy se mění na 3002 a my po ní stále pokračujeme do obce České Hamry, kde se trasa stáčí vpravo směrem k říčce Polava. Stoupáme k městečku Loučná pod Klínovcem a s přibývajícími výškovými metry se z povzdálí o pozornost hlásí nejvyšší hora Krušných hor – Klínovec. V Loučné pod Klínovcem se CT stáčí vlevo a následují 2 km stoupání. Na rozcestí se napojíme na CT 23 (dříve 36) a pokračujeme vpravo. Do sedla pod vrcholem Klínovce jsou to ještě 3 km a potom už nás čeká jen závěrečné vyhoupnutí k první rozhledně našeho výletu. Následuje panoramatický sjezd k horskému městu Boží Dar. Před městem Boží Dar, na kruhovém objezdu, odbočíme vpravo a pokračujeme k lázeňskému městečku Kurort Oberwiesenthal v Sasku. Hned za hranicemi odbočíme vlevo vstříc dalšímu vrcholu - Fichtelberg. Po zdolání Fichtelbergu následuje 2 kilometrový úsek po rušné komunikací, ze které při vjezdu do Oberwiesenthalu odbočíme vlevo na městskou cyklostezku. Projíždíme pod lanovkami místních lyžařských center a pomalu stoupáme vstříc kopci Eisenberg. Držíme se žluté značky, která se kousek za vrcholem stáčí vpravo, ale my pokračujeme rovně ve sjezdu šotolinovou cestou. V tomto úseku zvolte přiměřenou rychlost s ohledem na velmi prudké klesání. Na křižovatce s hlavní silnicí odbočíme vpravo a poté po 300 m vlevo úzkou lesní cestou, která se vine lesy okolo vrchů Bachberg a Steinberg. Přejíždíme železniční trať a pokračujeme vlevo po cyklotrase vedoucí do Annaberg-Buchholz. Ta se nad obcí Niederschlag stáčí opět mírně vlevo. Pokračujeme pozvolným sjezdem a další křižovatky překonáváme vždy rovně už však mimo cyklotrasu. Následně na výrazné T křižovatce odbočíme vpravo, tam kudy nás ukazatele navedou k vodní nádrži Cranzahl. Po 1,5 km se nám naskytne nádherný pohled na toto malebné vodní dílo, po jehož hrázi přejíždíme vstříc poslední výzvě – rozhledně Bärenstein. Za hrází pokračujeme vpravo po uhlazené asfaltce cca 800 m a na dalším rozcestí se dáme vlevo. Vede tudy modře značená turistická cesta a potom neznačená lesní cesta, která nabízí mnohem lepší povrch. Na silničce vedoucí nad obcí Bärenstein, kam po krátkém výjezdu dorazíme, odbočíme vlevo a pokračujeme vstříc ke stejnojmennému vrcholu, který se již před námi jasně rýsuje. Po rozhlédnutí se nejen po hřebenu Krušných hor, které nám poslední rozhledna nabízí, následuje už jen sjezd do centra města, kde překonáváme státní hranici a vracíme se zpět do Vejprt na náměstí T. G. Masaryka. Zde naše trasa končí.

Zajimavosti

Náš tip:
 
Údolní přehrada Cranzahl – Byla v 50. letech 20. století vybudována jako zdroj pitné vody města Annaberg-Buchholz a jeho okolí. Koupání a jiné aktivity jsou zde bohužel zakázány, ale jako zpestření výletu lze využít okružní cestu okolo tohoto malebného vodního díla, také nazývaného Přehrada přátelství.
 
Nej na trase:
 
Klínovec 1244 m n. m. - Je nejvyšším vrcholem Krušných hor. Hlavní atraktivitou je nově zrekonstruovaná rozhledna, ze které za dobré viditelnosti dohlédnete až k Děčínskému Sněžníku, Milešovce (České středohoří) nebo k Ještědu (Jizerské hory).
 
Fichtelberg 1215 m n. m. – Po Klínovci druhá nejvyšší hora Krušných hor. 32 m vysoká vyhlídková věž vám mimo jiné umožní rozhled na Německou část tohoto pohoří.

Bärenstein 897 m n. m. – nachází se cca 2 km severně od stejnojmenného městečka. Úpatím hory vede vyhlídková okružní cesta a vrcholu dominuje rozhledna s hotelem a restaurací.

Praktické:
 
Lanovky: Výstupy na Klínovec a Fichtelberg si můžete zpříjemnit jízdou na lanovce. Na Klínovec vás i s kolem doveze jednosedačková lanovka z Jáchymova nebo lanovka třísedačková, „dámská“, se stanicí nad obcí Loučná pod Klínovcem.

 

 Ústecký kraj Brána do Čech Wirtschaftsförderung Erzgebirge GmbH Erzgebirge KEG Pirna

Projekt Cykloregion Krušné hory byl podpořen z finančních prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj.