Krušnohorské rarity

60 km

Výlet kombinuje přírodní zajímavosti s poznáním tradičních řemesel Krušných hor. Vychutnáte si cestu lesy a klid Flájské přehrady. V německém městečku Kurort Seiffen na vás dýchne všudypřítomná tradice práce se dřevem. Dřevěné figurky, betlémy, svícny vám připomenou Vánoce i uprostřed léta.

Oblast: střední Krušné hory
Délka: 60 km
Převýšení: 773 m

Typ kola / Povrch:

Trekingové kolo, elektrokolo / asfalt 90 %, štěrkové lesní zpevněné cesty 10 %
Náročnost:  3 z 5
Doporučená mapa

Dr. Barthel Verlag – Radwanderkarte mit Zick-Zack-Faltung

Informační centra: Kurort Seiffen, Lesná

Dopravní

postupnost:

Cyklobusy: Litvínov – Dlouhá Louka, vlak: Olbernhau
Nástupní místo: Dlouhá Louka parkoviště GPS: 50°39'0.155"N, 13°38'48.952"E, Teichhaus  N50°40.941' E13°39.002'

 

Popis trasy:

 

Náš výlet začneme na parkovišti u penzionu v Dlouhé Louce, od nějž se vydáme k oboře. Jedeme až na křižovatku se vstupem do lesní obory. Zde odbočíme vpravo a cesta se po chvilce začne svažovat a příjemně se svezeme až k Flájské přehradě. U přehrady na křižovatce odbočíme vlevo a jedeme mezi oborou na levé straně a přehradou na pravé. Cesta nás přivede k silnici.  Zatočíme doleva na silnici a pokračujeme směrem na Klíny. Silnice vede až do obce Klíny, my ale za Černým rybníkem odbočíme doprava. Na křižovatce „U Desítky“ odbočíme ostře doleva a sledujeme novou cyklostezku až do Mníšku. V Mníšku u nájezdu na silnici u čerpací stanice zatočíme doprava a přejedeme do saského města Deutscheinsiedel. Po hlavní silnici jedeme až do centra města Kurort Seiffen. Odbočíme na hlavní křižovatce doprava do kopečka. Až se po 200 m vyhoupneme na jeho vrchol opět odbočíme doprava na vedlejší silničku. Jedeme po ní a sledujeme cyklotrasu Sächsische Mittelgebirge (Saská středohoří) a to až k hlavní silnici. Po zahnutí doleva po ní sjedeme do obce Neuhausen. Přejedeme koleje a cestou za starým nádražím se vyhneme cestě po hlavní silnici, kterou ovšem zanedlouho překřížíme, abychom podél ní pokračovali až téměř k přehradě Talsperre Rauschenbach, před kterou najedeme na silnici. Odbočíme doleva a vracíme se kousek k odbočce k obci Cämmerswalde. Jedeme stále po silnici. Na větší křižovatce s infotabulí, zobrazující průvod Fürstenzug umístěný v centru Drážďan, zahneme doprava a stoupáme až do Cämmerswalde. V obci odbočíme doprava k občerstvení s minizoo, dětským hřištěm a možností navštívit odstavené staré letadlo. Za občerstvením zabočíme doleva a cestou alejí mezi poli jedeme až na příští křižovatku, kde zahneme doleva a vrátíme se na silnici do obce. Po zabočení doprava jedeme po silnici a sledujeme značení cyklotrasy Saská středohoří. Zhruba jeden kilometr za obcí v levotočivé zatáčce odbočíme doprava na lesní cestu. Na dalších dvou křižovatkách se držíme vpravo a míříme do obce Teichhaus. U turistického přístřešku opět uhneme doprava. Hranici pak přejedeme v místě zvaném Žebrácký roh. Napojíme se na cyklotrasu č. 231 a přijedeme k silnici, kde se po odbočení vlevo držíme dále cyklotrasy Krušnohorská magistrála č. 23A. Jedeme po ní až k odbočce na silnici do Nového Města, kde se dáme doprava. Dojedeme do obce a v ostré levotočivé zatáčce odbočíme vpravo a stoupáme po trase Krušnohorské magistrály č. 23 na Vrch Tří pánů.  Před vjetím do lesního porostu se asfaltový povrch změní na tvrdou šotolinovou cestu. Po ní přijedeme na křižovatku tvaru T s odpočívadlem. Odbočíme doleva směrem na Dlouhou Louku. Po asfaltce přijedeme až k penzionu na Dlouhé Louce.

Zajimavosti

Náš tip:
 
Vodní nádrž Fláje - Unikátní pilířová nádrž, jediná svého druhu v České republice. Nachází se na území obce Český Jiřetín (u osady Fláje), která byla při jejím budování v 60. letech minulého století zaplavena. Slouží především jako zásobárna pitné vody podkrušnohoří a ochrana před povodněmi na Flájském potoce. Po seběhnutí schodů vedoucí na hráz, lze prozkoumat i prostory pod hrází, což je při pomyšlení na množství vody nad vámi celkem zajímavá představa.

Nej na trase:

Talsperre Rauschenbach – O něco menší vodní dílo se zásobním prostorem 11 mil. m3 , napájené taktéž z Flájského potoka.

Rozhledna na Vlčí hoře – Moderní multifunkční věž, která je telekomunikační stanicí a zároveň rozhlednou. Věž tvoří 40 m vysoký kovový tubus s točitým schodištěm na vyhlídkovou plošinu ve výšce 15 metrů.
 
Letecké muzeum v Cämmerswalde – K vidění je zde malé dopravní letadlo, tryskové letadlo a helikoptéra. Každý exponát si lze prohlédnout opravdu zblízka.

Muzeum louskáčků v Neuhausenu – Unikátní sbírka louskáčků na ořechy z celého světa. V současné době čítá přes 5000 exponátů včetně největšího funkčního louskáčku na světě. Před muzeem je vystavena hrací skříň dosahující rozměrů okolo 5 metrů v průměru, která hraje každou celou hodinu mezi 10. a 16. hodinou.

Skanzen Seiffen – Kromě klasické lidové architektury dokumentující život 19. a počátku 20. století jsou zde k vidění i 2 vodní elektrárny. V centru muzea je historický vodní soustruh z roku 1760, který je používán dodnes.

Muzeum hraček Seiffen – Obrovská sbírka, která dokumentuje výrobu dřevěných hraček v Krušných horách od roku 1830 až po současnost.
 
Praktické:
 
Letecké muzeum Cämmerswalde mimo exponátů se nabízí i možnost příjemného občerstvení pro velké i malé a dětské hřiště. 


Ústecký kraj Brána do Čech Wirtschaftsförderung Erzgebirge GmbH Erzgebirge KEG Pirna

Projekt Cykloregion Krušné hory byl podpořen z finančních prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj.