Okolím Olbernhau

41 km

Z Olbernhau stoupáme k obci Hora Svaté Kateřiny rozkládající se na Růžovém vrchu, jehož dominantou je mohutná rozhledna, která své návštěvníky láká už zdáli. Odtud stoupáme ještě výš přes náhorní plošiny u Rudolic v Horách, Kalek a do Německého Rübenau. Zpátky se vracíme příjemnou stezkou podél hranic, na které nás rozptýlí vrcholek Steinhübel.

Oblast: Krušnohorský přírodní park Vogtland
Délka: 41 km
Převýšení: 972 m

Typ kola / Povrch:

trekingové kolo, elektrokolo / asfalt 60 %, štěrkové lesní zpevněné cesty 40 %
Náročnost: 4 z 5
Doporučená mapa

SHOCart Cykloprůvodce česko-německé pohraničí, Krušné hory; Krušné hory, Mostecko č. 8; Krušné hory, Chomutovsko č. 7;  Dr. Barthel Verlag – Radwanderkarte mit Zick-Zack-Faltung KAMMtour Erzgebirge-Vogtland

Informační centra: Informační turistická služba Litvínov, Městské informační centrum Chomutov, Olbernhau, Lesná

Dopravní

postupnost:

Auto; Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova – Cyklobus, Chomutov –Jirkov-Malý háj- Hora sv. Kateřiny
Nástupní místo: Hora Sv. Kateřiny náměstí – GPS 50°36'22.495"N, 13°26'11.169"E

 

Popis trasy:

 

Stoupáme stále po hlavní silnici v souběhu s cyklotrasou č. 25 až do Brandova, kde můžeme v horní části obce odbočit doleva a prudce vystoupat na náměstí v Hoře Svaté Kateřiny. Pokud si toto stoupání do bývalého centra těžby rud ušetříme stoupáme dále po CT č. 25 a na příští křižovatce zahneme doprava. Po zdolání kopce se dostaneme na křižovatku „Lesná“ kde odbočíme doprava. Ukazatel směřuje na Měděnec 38 km a Kalek 7 km. Jsme ve výšce 844 m n. m. Zde odbočíme doprava do Rudolic v Horách. Cesta mírně klesá a pozor na závoru na začátku lesa. Pokračujeme po zpevněné lesní cestě místy se šotolinou. Přijedeme na rozcestí „Rudolický rybník“ a odbočíme doleva z kopce. Za rozcestím „Telčský potok“ pokračujeme rovně po stoupající cestě. Opět pozor na závoru v klesání do Kalku. Do obce Kalek přijíždíme z kopce a na první křižovatce, ještě nad obcí, odbočujeme vpravo. Po asfaltové silnici mineme odbočku do Německa a přijedeme na křižovatku ve středu obce. Dáme se doprava a stoupáme na křižovatku k autobusové zastávce a ke křížení cyklotrasy č. 3071.  Opět odbočíme vpravo směrem na Měděnec 31 km. Po silnici dosáhneme části Kalku zvané Načetín. Na křižovatce cest u autobusové zastávky odbočuje doprava cesta do německé obce Rübenau. Vydáme se po ní a jedeme stále po státní hranici až k hájence, za kterou odbočíme vlevo na lesní cestu. Po projetí lesem se dostaneme na silnici, kterou přejedeme na silničku podél vody. Pokračujeme po ní a po 1,6 km odbočíme vpravo na lesní cestu a jedeme souběžně s turistickou trasou Silberstrasse a cyklotrasou Sächsische Mittelgebirge (Saská středohoří) lesem. Cesta je kombinací lesních cest a asfaltového povrchu. Na křižovatce s rozcestníkem odbočujeme doleva a jedeme až k silnici, na kterou najedeme odbočením vlevo a po 200 m odbočíme doprava zpět na lesní cestu. Jedeme podle značení stále z kopce až na křižovatku cest, kde se před námi otevřou louky. Dáme se doprava a již se blížíme k Olbernhau. Přijedeme až k železnici a před ní odbočíme doprava na cestu. Po ní přijedeme k hlavní silnici a zatočíme doleva. Cesta nás přivede k historickému centru města a rozloučíme se s cyklotrasou Saská středohoří. Centrem kolo raději protlačíme, protože je tu zákaz vjezdu cyklistů, ale byla by škoda neprohlédnout si památky hornictví, které malebný střed města skýtá. Při vyjetí z města již nasedneme na kolo a přejedeme přes státní hranici kterou máme před sebou.

Zajimavosti

Náš tip:
 
Rozhledna na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny - Kamennou rozhlednu s dřevěnou nástavbou najdete na Růžovém vrchu (729 m n. m.) na jižním okraji městečka Hora Svaté Kateřiny. Šestnáctimetrová věž byla poprvé otevřena v roce 1902 v rámci počátků rozvoje turistického ruchu v této oblasti. Nejlépe se k ní dostanete ze silnice Horní Jiřetín - Brandov, odkud vede užší asfaltka.
 
Nej na trase:
 
Steinhübel - Skalnatý zalesněný vrch nejvyšší hory Kriegwaldu – 816 m n. m. Dříve velice oblíbené výletní a vyhlídkové místo. Okolo hory vede modře značená evropská dálková trasa z Rübenau, ze které je neznačená odbočka k lovecké chatě. Kousek za chatou vede pěšina na skalnatý vrchol k lavičce. Výhled je omezen vzrostlými stromy, ale při dobré viditelnosti je vidět Fichtelberg, Klínovec, Jelení hora a Hirtstein.
 
Rybník Lehmheider je jeden z nekrásnějších a také jeden z nejvýše položených rybníků na saské straně Krušných hor. Rybník byl založen koncem 16. století jako zdroj vody pro plavení dřeva. Je téměř 250 metrů dlouhý a obklopuje ho evropsky významná lokalita Kriegwaldských močálů a rašelinišť. Rybník je v nadmořské výšce 756 metrů.
 
Muzeum Saigerhütte v Olbernhau neboli Měděný hamr - Téměř 500 let staré centrum zpracování mědi. Huť byla založena roku 1537 z důvodu získávání stříbra. Tzv. Saigrovým postupem se zde po staletí získávalo nejen to ale zpracovávala se zde i měď. Tento památník se skládá z 22 historických zařízení a vše je obehnáno pozůstatky obranné zdi.
 
Vlastivědné muzeum Olbernhau leží přímo na náměstí tohoto malebného saského městečka. Dozvíte se zde o historii a tradičních výrobcích tohoto regionu, kterým dominují hračky ve všech podobách.
 
Praktické:

V Rübenau je možno se v letních měsících občerstvit například v  Kammbegegnungszentrum, kde dbají na regionálnost a ekologickou udržitelnost prodávaného sortimenu. V Olbernhau můžete využít za špatného počasí velkou dětskou hernu  pod střechou. Nachází se v historickém centru.
 
 
 


Ústecký kraj Brána do Čech Wirtschaftsförderung Erzgebirge GmbH Erzgebirge KEG Pirna

Projekt Cykloregion Krušné hory byl podpořen z finančních prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj.