Z Cínovce na Komáří výšku a zpět

23 km

Trase se vine mezi větrnými pláněmi a pastvinami do obce Fürstenau, odkud stoupá na malebnou Komáří hůrku. Zde se naše cesta stáčí zpět vyhlídkovou Sedmihůrskou cestou, po které vede i Hornickou naučná stezka končící opět v horním městečku Cínovec.

Oblast: Východní Krušné hory
Délka: 23 km
Převýšení: 900 m

Typ kola / Povrch:

Trekingové kolo, elektrokolo / asfalt 60 %, štěrkové lesní zpevněné cesty 40 %
Náročnost: 3 z 5
Doporučená mapa

Dr. Barthel Verlag – Radwanderkarte mit Zick-Zack-Faltung

KAMMtour Erzgebirge-Vogtland, SHOCart cyklomapy 1:60 000; 06 Krušné hory – Mostecko

Informační centra: Altenberg

Dopravní

postupnost:

Cyklobusy: Teplice – Cínovec; vlak: Altenberg
Nástupní místo: Cínovec parkoviště u golfu - GPS 50°43'46.422"N, 13°45'13.264"E, Komáří vížka parkoviště – GPS 50°42'22.997"N, 13°51'5.516"E

 

Popis trasy:

Od golfového hřiště vyrazíme přes louku nezpevněnou cestou na německou stranu do Zinnwaldu.  Jakmile narazíme na cestu, dáme se doprava z kopce. Přijedeme k silnici, zabočíme doprava a jedeme až na větší křižovatku v centru Zinnwaldu, kde odbočíme opět z kopce doleva. Jsme na trase cyklotrasy Sächsische Mittelgebirge (Saská středohoří), která nás na chvilku odvede z hlavní silnice. Když se na ní vrátíme pokračujeme vlevo a přijedeme do centra obce Geising. Na první křižovatce zatočíme ostře vpravo a stoupáme 600 m abychom ze silnice odbočili doprava mezi rodinné domy. Sledujeme cestu a míjíme odbočku k rozhledně Kohlhaukuppe. Nechceme-li si na ní vyjet pokračujeme příjemně se vinoucí cestičkou mezi pastvinami a lesíkem až přijedeme na větší cestu. Zde odbočíme vlevo a stále stoupáme cestou, která nám vyjeví krásu pohledu do krušnohorských údolí. Přijíždíme k silnici a odbočujeme doprava do obce Fürstenau. Opouštíme cyklotrasu Saská středohoří a pokračujeme rovně do Fojtovic. Ve Fojtovicích zabočíme doprava po silnici, která začne opět stoupat až k odbočce na rozhlednu Komáří vížka. Pokud se chcete potěšit pohledem na vrcholky Českého středohoří určitě rozhlednu s terasou navštivte. Je zde i občerstvení. Po trase ovšem pokračujeme doprava z rozcestí Komáří vížka - parkoviště (730 m n. m.) až k rozcestí „Pod Komáří hůrkou“, kde odbočíme vlevo. Cesta nás vede vrstevnicí bez možnosti odbočit až k rozcestí „Pod Sedmi štíty“. Pokračujeme vpravo na křižovatku tvaru T a souběžně se zelenou pásovou značkou pro MTB odbočujeme doprava. Nová asfaltová silnička se nemilosrdně zakousne do prudkého lesního kopce, který musíme zdolat, abychom se vyhoupli opět na hřeben hor. Na křižovatce při výjezdu z lesa se k nám připojuje zprava lesní cesta a my se společně s ní dáme doleva. Přijíždíme k nadjezdu přes silnici v Cínovci u Hotelu Pomezí. Přejedeme nadjezd a pokračujeme až k další křižovatce T u statku. Dáme se doleva, po cca 300 m přijíždíme ke golfovému hřišti.

Zajimavosti

Náš tip:
 
Přírodní rezervace Georgenfelder Hochmoor neboli Cínovecké rašeliniště, kde je ke zhlédnutí specifický ekosystém plný rozmanitých druhů z rostlinné i živočišné říše. Celým komplexem vede 1,2 km dlouhý dřevěný chodníček s vyhlídkovým mostkem uprostřed.
 
Nej na trase:

Sedmihůrská vyhlídka - Nově vybudovaná dřevěná vyhlídka na Sedmihůrské cestě. Na cyklotrase pod vyhlídkou jsou pro vaše kola připraveny krásné dřevěné stojany a pak už je to jen pár schodů nahoru.

Vyhlídka Komáří hůrka (809 m n. m.) - Hora, na kterou vede sedačková lanovka z Bohosudova, významného poutního místa. Vrchol představuje jednu z dominant hřebenu Krušných hor.
 
Praktické:
 
Na vstupné do Georgenfelder Hochmoor si připravte drobné EUR.
 
Studánka Sedm štítů – v parných dnech vás příjemně osvěží a také uhasí žízeň.
 
Přírodní koupaliště Hüttenteich v Gesingu – v letních měsících otevřeno denně od 10:00 do 20:00 h.
 
 


Ústecký kraj Brána do Čech Wirtschaftsförderung Erzgebirge GmbH Erzgebirge KEG Pirna

Projekt Cykloregion Krušné hory byl podpořen z finančních prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj.